Logo efteraar.jpg

Klub / Aktiviteter

















Nyheder 2018 fra OK Roskilde

14.12.18: Tirsdagstræning med Julepointløb 18/12
12.12.18: Referat fra bestyrelsesmøde 29. oktober 2018
11.12.18: Pointstillingen efter vinterens 5. VTR-løb
10.12.18: Pointstillingen efter vinterens 2. byløb
09.12.18: Resultater fra VTR i Avnstrup 9/12
08.12.18: Juleløbet 2018
08.12.18: 'Planlæg og husk' - træning fra klubhuset 11/12
07.12.18: Resultater med pointberegning fra Julebyløbet 4/12
06.12.18: Instruktion til VTR i Avnstrup 9/12
05.12.18: Resultater fra Julebyløbet i Roskilde by 4/12
03.12.18: Pointstillingen efter vinterens 4. VTR-løb
01.12.18: Stemningsbilleder fra en hyggelig klubaften 27/11
30.11.18: Instruktion til Julebyløbet 4/12
28.11.18: Resultater fra Natsprint træning på Sct. Hans 27/11
26.11.18: Pointstillingen efter vinterens 3. VTR-løb
25.11.18: Resultater fra VTR i Hvalsø Nord 25/11
23.11.18: Natsprint på Sct Hans den 27/11
22.11.18: Klubaften med Løberen og burgere tirsdag 27/11
21.11.18: Resultater fra Natcup træning i Boserup 20/11
19.11.18: Pointstillingen efter vinterens 2 første VTR-løb
16.11.18: Natcuptræning i Boserup den 20/11
14.11.18: Resultater fra stjerneløb fra klubhuset 13/11
13.11.18: Referat fra bestyrelsesmøde 17. september 2018
12.11.18: Våd Jættemil 2018
11.11.18: Bevar formen med gymnastik
10.11.18: Tirsdagstræning med stjerneløb fra klubhuset 13/11
09.11.18: Resultater med pointberegning fra byløbet 6. nov.
08.11.18: Divisionsturneringen 2018
07.11.18: Resultater fra vinterens første Byløb
06.11.18: DM stafet medaljer
05.11.18: Klubmestre og medaljetagere fejret
04.11.18: Oprykning til 2. division
03.11.18: Instruktion til vinterens første byløb 6. nov.
03.11.18: Indbydelse til Tekniklørdage og teknikture
02.11.18: Lidt om divisionsmatchen på lørdag
31.10.18: Resultater fra Vintertræningspremieren 2018
30.10.18: Indbydelse til vinterens Byløb
29.10.18: Höst-Open i rusk og regn
25.10.18: Indbydelse til Vintertræningspremieren 2018
23.10.18: Resultater fra træningsløb i Hyrdehøj 23/10
21.10.18: Oprykningsmatch 3. november
20.10.18: Tirsdagstræning med tusmørkeløb i Hyrdehøj 23/10
19.10.18: Indbydelse til løb i Nat-cup serien
18.10.18: Ungdomstræning efter efterårsferien
16.10.18: Indbydelse til Vintertræningsløbene 2018-2019
12.10.18: Fantastisk DM-sæson
08.10.18: Tre medaljer ved DM Nat
07.10.18: Resultatlister fra DM Nat i Rørvig 6. oktober
06.10.18: Indbydelse til Klubmesterskabsfest lørdag den 3/11
05.10.18: Tirsdagstræning med o-løb i Boserup den 9/10
04.10.18: Startlister til DM Nat i Rørvig 6. oktober
03.10.18: Resultater fra 3. etape af Din Grønne By i Viby
02.10.18: Sverige med o-løb
02.10.18: Mere om divisionsmatchen
01.10.18: Instruktion til DM Nat i Rørvig 6. oktober
28.09.18: Instruktion til 3. etape af Din Grønne By 2/10
27.09.18: Fire SM-Nat medaljer til OK Roskilde
27.09.18: OK Roskildes fremtid
26.09.18: Resultater fra 2. etape af Din Grønne By i Parkerne
24.09.18: OK Roskilde vinder 3. division
22.09.18: Instruktion til 2. etape af Din Grønne By 25/9
20.09.18: 69 OKR-løbere til divisionsmatch
20.09.18: DM Nat 2018: Opdateret indbydelse
19.09.18: Resultater fra 1. etape af Din Grønne By i Havdrup
18.09.18: Referat fra bestyrelsesmøde 20. august 2018
17.09.18: Resultater fra Klubmesterskabsløbet 16. september
16.09.18: Rasmus Møller Jess udtaget til JEC
15.09.18: Sagaen om O-ringen - afsnit 54
14.09.18: Instruktion til 1. etape af Din Grønne By 18/9
13.09.18: Startliste til klubmesterskabsløb i Boserup 16/9
12.09.18: Indbydelse til etapeløbet Din Grønne By
12.09.18: Resultater fra vejvalgstræning i Hyrdehøj 11/9
11.09.18: Resultater fra DM Stafet
10.09.18: DM weekend i sol og regn
07.09.18: Tirsdagstræning med vejvalg i Hyrdehøj den 11/9
05.09.18: SMUK kvindeløb for 10. gang
04.09.18: Divisionsmatch 23. september
03.09.18: Resultater fra træningsløb i Haraldsted 1/9
02.09.18: DM Nat 2018: 50 års danske mestre
31.08.18: Referat fra bestyrelsesmøde 18. juni 2018
30.08.18: Mini kursus for de 7-12 årige 15. september
29.08.18: Resultater fra stjerneløb i Boserup 28/8
28.08.18: Vi genoptager gymnastikken 27/9
27.08.18: O-løb i Haraldsted skov lørdag den 1/9
26.08.18: Tre medaljer til OK Roskilde ved DM Mellem
24.08.18: Tirsdagstræning med stjerneløb i Boserup den 28/8
22.08.18: Winsplits og samlet resultat fra Roskilde 3-dages
21.08.18: Resultater fra Roskilde 3-dages 3. etape
18.08.18: Check din tilmelding til Roskilde 3-dages
17.08.18: Indbydelse til Klubmesterskab søndag den 16/9
16.08.18: Instruktion til Roskilde 3-dages 3. etape 21/8
15.08.18: Resultater fra Roskilde 3-dages 2. etape
14.08.18: Klubtur til Sverige 28-30. september
12.08.18: Roskildes Grå Pantere på "Godset"
11.08.18: Instruktion og startliste til Roskilde 3-dages 2. etape 14/8
10.08.18: Resultater fra Roskilde 3-dages 1. etape
08.08.18: Lakes 5 Days 2018
07.08.18: Resultater fra mellemdistance stræning i Boserup 7/8
07.08.18: Tag med til DM-Mellem den 25. august
06.08.18: Orienteringsløb i Boserup starter igen 11/8
04.08.18: Check din tilmelding til Roskilde 3-dages
03.08.18: Vandrerhjem til DM-stafet og DM-lang, 8-9/9
01.08.18: Mellemdistance træning i Boserup 7/8
26.07.18: Ungdoms-aktiviteter efter sommerferien
24.07.18: Instruktion til Roskilde 3-dages 1. etape 9/8
20.07.18: Læsø 3-dages 2018
17.07.18: Hallands 3-dagars 2018
14.07.18: WMOC 2018 er slut
12.07.18: Vanskelig WMOC mellemdistance
08.07.18: Janne verdensmester i H70
07.07.18: Andreas tilbage på landsholdet
06.07.18: Tag med til Veteran VM
05.07.18: Opdateret statistik om MTBO- og SM-medaljer
03.07.18: Referat fra bestyrelsesmøde 30. april 2018
30.06.17: "Godt Gået"-medalje til Rasmus
29.06.17: Foreløbig indbydelse til Roskilde 3-dages 2018
27.06.18: Ekstra tirsdagstræning på skibakken i Hedeland 3/7
26.06.18: Man siger vel ikke nej til en udfordring....
25.06.18: OK Roskilde bar Den Olympiske Ild gennem Roskilde
23.06.18: Tre sejre til OK Roskilde i Ballerup Sommer Cup
22.06.18: Sidste træningsløb i Boserup før sommerferien er 23/6
21.06.18: Bronzemedalje til Teresa ved Skovcup finalen
20.06.18: Resultater fra Sankt Hans Løb i Åstrup
18.06.18: 2 MTBO DM bronze medaljer til OK Roskilde
14.06.18: Resultater fra Parkstafetten
13.06.18: Lun Parkstafet i Folkeparken
13.06.18: Sankt Hans Løb - Tirsdag d. 19. juni
12.06.18: Danish Spring - Regnskabets time
11.06.18: Tre sjællandske mestre på lang i OKR
09.06.18: To guld og en sølv til OK Roskilde ved SM-stafet
06.06.18: Indbydelse til DM-nat i Rørvig Sandflugtsplantage 6/10
05.06.18: DM medaljestatistik opdateret
04.06.18: Fire sjællandsmesterskaber til OKR i sprint
03.06.18: Stafettræning i Boserup 5. juni
01.06.18: Olympiske dage i Roskilde
31.05.18: Bestil nyt klubtøj - prøv størrelser i klubhuset
30.05.18: Resultater fra træning i Parkerne 29. maj
28.05.18: God medaljehøst ved DM sprint og DM sprintstafet
26.05.18: Vejvalgstræning i Parkerne 29. maj
24.05.18: 150 skoleelever til amtsmesterskaber i Boserup
23.05.18: 430 børn til Skolernes Find vej Dag i Folkeparken
22.05.18: Resultater fra træning i Boserup 22. maj
19.05.18: Indbydelse til trænings-præcisionsorientering
18.05.18: Tirsdagstræning i Boserup skov 22. maj
17.05.18: Parkstafet i Folkeparken 12. juni
16.05.18: Resultater fra sprinttræning i Himmelev 15. maj
14.05.18: Statistik om divisionsturneringen er opdateret
12.05.18: Sprinttræning i Himmelev 15. maj
11.05.18: DM medaljestatistik opdateret
10.05.18: Klubtur til Sverige 28.-30. september
09.05.18: Resultater fra sprinttræning på Bjældevej 8. maj
08.05.18: Find vej Dagen 2018 i Roskilde
07.05.18: 3 suveræne sejre i Kongelunden
05.05.18: Referat fra bestyrelsesmøde 5. marts 2018
04.05.18: Sprinttræning på Bjældevej 8. maj
03.05.18: Instruktion og startliste til divisionsmatch
02.05.18: SkovCup løbene starter onsdag 9. maj
01.05.18: Vinterens gymnastik i OKR slut
30.04.18: Indbydelse til Pinseløb på Vesterlyng
28.04.18: Dametræning i nyudsprungne Boserup
27.04.18: Tirsdagstræning i Tølløse skov 1. maj
25.04.18: Resultater fra sprinttræning i Vindinge 24. april
24.04.18: Alder ingen hindring
22.04.18: Pæn medaljehøst til OKR ved DM Ultralang
21.04.18: Tirsdagstræning med Sprint i Vindinge 24/4
20.04.18: Divisionsmatch 6. maj
17.04.18: Resultater fra træning i Storskoven 17/4
16.04.18: Opdateret Statistik om Påskeløbene
14.04.18: Tirsdagstræning med langstræk/vejvalg 17/4
13.04.18: Orienteringsløb med anemoner i Boserup 14/4
11.04.18: Findvej baner i Benløse skov
09.04.18: Håndtryk af borgmester Joy
08.04.18: Resultater fra Orienteringsløb i Viby 8. april
06.04.18: Tekniktræning i Benløse Skov 10. april
05.04.18: OK Roskildes historie og vigtige årstal opdateret
04.04.18: Orienteringsløb i Viby søndag 8/4
04.04.18: Resultater fra kompastræning i Boserup 3/4
02.04.18: Barsk Påske
02.04.18: Sommertid og ungdomstræning i skoven
01.04.18: Mini kursus for de 7-12 årige 14. april
30.03.18: Kompastræning i Boserup 3. april
28.03.18: Indbydelse til Teknikeventyr i Sverige 19-20/5
24.03.18: Danish Sping i Dagbladet
23.03.18: Nye Find vej poster i Boserup kan registreres
22.03.18: Træningsløb i Boserup 24. marts 2018 er aflyst
21.03.18: Godt Gået medaljer til vinderne af byløbene
20.03.18: Resultater fra Findvej træning i parkerne 20/3
16.03.18: Indbydelse til klubaften om Vasaløbet 3/4
15.03.18: Tirsdagstræning 20/3: Find vej i Parkerne
14.03.18: Resultater fra Xbyløb fra Bjældevej 13/3
13.03.18: Vinteren er slut
12.03.18: Samlet pointstillingen efter VTR-finaleløbet
10.03.18: Tirsdagstræning med Xbyløb fra Bjældevej 13/3
09.03.18: Franka og Freja vinder vinterens byløb
08.03.18: Resultater med pointberegning fra byløbet 6. marts
07.03.18: Resultater fra Byløbet fra Motelvej 6/3
04.03.18: 99 løbere kvalificeret til VTR-finalens jagstart
03.03.18: Referater fra bestyresesmøde og generalforsamling
02.03.18: Tilmelding til VTR-finalen i Vintersbølle 11. marts
02.03.18: Forårets løbsprogram
01.03.18: Pointstillingen efter vinterens 13. VTR-løb
28.02.18: Resultater fra nattræning i Hyrdehøj 27/2
27.02.18: Indbydelse til vinterens 5. byløb 6. marts 2018
24.02.18: Referat fra bestyrelsesmøde 11. december 2017
23.02.18: Tirsdagstræning med natløb i Hyrdehøj 27/2
20.02.18: Rasmus Møller Jess vinder Trofeo Costa Cálida
19.02.18: Pointstillingen efter vinterens 12. VTR-løb
14.02.18: Resultater fra nattræning på Bjældevej 13/2
13.02.18: Pointstillingen efter vinterens 11. VTR-løb
12.02.18: Pointstillingen efter vinterens 4. byløb
10.02.18: Tirsdagstræning med natløb på Bjældevej 13/2
09.02.18: Resultater med pointberegning fra byløbet 6. feb.
07.02.18: Pointstillingen efter vinterens 10. VTR-løb
06.02.18: Resultater fra Byløbet fra Havnen 6/2
31.01.18: Resultater fra natløb på Bjældevej 30/1
30.01.18: Pointstillingen efter vinterens 9. VTR-løb
29.01.18: Indbydelse til vinterens 4. byløb 6. feb. 2018
27.01.18: Tirsdagstræning på Bjældevej 30/1
27.01.18: Dagbladets Ærespokal til Andreas
27.01.18: OKR's danske mestre hædret
25.01.18: Pointstillingen efter vinterens 8. VTR-løb
24.01.18: Resultater fra Natcup i Hedeland Syd 24/1
22.01.18: Startliste til Natcup i Hedeland Syd 24/1
21.01.18: Resultater fra VTR i Tølløse 21/1
19.01.18: Tirsdagstræning med "Lang-Kort" i Himmelev 23/1
17.01.18: OK Roskilde arrangerer Natcup i Hedeland Syd 24/1
16.01.18: Indkaldelse til generalforsamling 8. februar 2018
15.01.18: Pointstillingen efter vinterens 7. VTR-løb
13.01.18: Tirsdagstræning med "Følg John" i Boserup 16/1
09.01.18: Instruktion til VTR i Tølløse 21/1
08.01.18: Glimrende sæsondebut på hjemmebane
07.01.18: MiniORK møder journalist og fotograf
06.01.18: Pointstillingen efter vinterens 3. byløb
05.01.18: Tirsdagstræning med korridorløb i Boserup 9/1
04.01.18: Resultater med pointberegning fra byløbet 2. jan.
03.01.18: Resultater fra Byløbet i Veddelev 2/1
02.01.18: Om oprykning og klasser for ungdomsløbere

Her kan du finde nyheder fra 2017


okroskilde@okr.dk      Bjældevej 20, 4000 Roskilde       webteam@okr.dk    14. december 2018